Doğru gözlük temizliği.

Genelde Rodenstock’un birinci sınıf kaplamalı bütün gözlükleri, standart bir mikrofiber bezle temizlenebilecekleri şekilde kaplanmışlardır.

Gözlüğünüzü kuru temizlemekten kaçınmanızı, bunun yerine biraz sıvı bulaşık deterjanı kullanarak ılık musluk suyu altında temizledikten sonra bir mikrofiber bezle kurulamanızı tavsiye ederiz.

Çizilmeleri engelleyin.

Gözlüğün kuru olarak temizlenmesi durumunda, camların üzerindeki toz parçacıklarının camlara sürtünmesi çizilmelere neden olur. Ayrıca camların tişört veya kağıt mendil gibi daha kaba tekstil ürünleriyle temizlenmesi de çizilmelere yol açacaktır.

Yanlış temizlemekten kaçının, çünkü plastik veya mineral camlar üzerindeki çizikler veya başka hasarlar düzeltilemez. Önemsiz görünen bir hasar durumunda dahi, ışık mikro incelikteki bir çizikten bile geçerek gözünüzü tahriş eder.

Püf noktası:
Gözlüğünüzü Rodenstock’la çalışan gözlükçünüzde 6 ayda bir iyice temizletmelisiniz. Sadece birkaç dakikalık ultrasonik banyo işlemi, camlarınızı ve çerçevenizi orijinal güzelliğine kavuşturacaktır.

Kaplamanın korunması.
Solitaire® 2 serisi kaplamalar, camlarınızı suyu ve kiri itici ve ışık kırıcı özellik kazandırırlar.

Dış etmenler camlarınızın kaplaması üzerinde olumsuz etkilere yol açabilirler.

Dolayısıyla gözlüğünüzü 55 °C’nin üzerinde anormal sıcaklıklara ve yükse neme karşı koruyun. Sözgelimi, güneşli yere park edilmiş bir aracın ön göğüs panelinin üzerine koymaktan veya saunada gözlük takmaktan kaçının.

Ayrıca, gözlüğünüzü temizlemek için çözücü (örn. alkol, aseton veya başka yıpratıcı kimyasal temizleme maddeleri) kullanmayın.

Gözlük çerçeveleri.
Deri, ahşap ve boynuz malzemesinden yapılma çerçeveler ultrasonik banyoda temizleme işlemi için uygun değildirler.
Ahşap çerçevelerin düzenli olarak temizlenmesi için sadece su ve biraz hafif temizleme maddesi kullanılması tavsiye edilmektedir.
Boynuz çerçeveler, ince bir tabaka halinde cilt kremi kullanılarak silinmeli ve ardından yumuşak bir bezle parlatılmalıdır.

Özel malzemeler özel bakım gerektirirler.