Plastik mi yoksa mineral mi – hangi gözlük camı daha iyi?

Gözlük çerçevesinin seçimi genellikle yüzün şekline ve kişisel zevke bağlıyken, gözlük camları için farklı kriterler söz konusudur.

Her gözlük kullanıcısı yeni gözlük satın alırken iki önemli soruyla karşı karşıya kalır: “Hangi gözlük buna uygun ve “Hangi gözlüğüm için ne tip cam almalıyım?” Gözlük çerçevesinin seçimi genellikle yüzün biçimine ve zevke bağlıyken, gözlük camları için başka kriterler söz konusudur.

Mineral Camlar (Mineral Lenses)

Mineral camlar narin görünseler de şaşırtıcı derecede sağlam ve dirençlidirler. Bu nedenle, bazı gözlük kullanıcıları için kendini kanıtlamış mineral camlar vazgeçilmezdir. Temizlemesi kolaydır, çizilmeye karşı daha az yatkındırlar ve plastik camlarla karşılaştırıldığında daha ince olduklarından daha yüksek numaralar için uygundurlar. Birçok gözlük kullanıcısı birazcık daha ağır olmalarını bu yüzden seve seve kabullenirler.

Mineral cam plastikten biraz daha ince, fakat aynı zamanda biraz daha ağırdır.

Plastik Camlar (Plastic lenses)

Öte yandan, plastik camlar hafiftir ve bu nedenle üst derecede kullanım kolaylığı sağlarlar. Dolayısıyla bugün en çok tercih edilen cam malzemesidir. Malzeme hafif ve kırılmaz olduğundan çocuklar ve spor yapanlar için idealdirler. Ne var ki, plastik camların bir dezavantajı daha kolay çizilmeleridir. Bu nedenle, kullanıcıların bu camlara daima özen göstermeleri ve temizlemek için bez veya benzeri şeyler kullanmamaları gerekmektedir. Camlardaki özel bir kaplama (örn. yenilikçi Rodenstock teknolojisine sahip Solitaire®Protect Plus 2) güvenilir koruma sağlayarak camları çizilmeye karşı normal bir kaplamaya göre iki kat dirençli kılar.

Bugün plastik camlar “Gelişmiş Teknoloji” olarak görülmekte ve birçok gözlükte kullanılmaktadır.

Gözlükçü bul

Eğer cam veya plastik arasında seçim yapamıyorsanız, sizin için camın hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda profesyonel bir görüş almak ve fikir edinmek için bir gözlükçüye başvurmalısınız.
Dahası