Çocuk gözlüğü satın almaya yönelik püf noktaları.

İstatistiklere göre her beş çocuktan biri gözlük kullanıyor. Günümüzde çocuk gözlükleri sadece göz bozukluğunu düzeltmekle kalmıyorlar, aynı zamanda gerçekten zarif görünüme sahipler. Artık başkalarının iğneleyici ve çirkin yorumları geçmişte kaldı. Üstelik çocuklar gözlüklerini kendileri de seçebiliyorlar.

Çocuğumun gözlüğe ihtiyaç duyup duymadığını nasıl anlayabilirim?

1. Erken tespit ve ihtimam

Gözlükçüler ve göz doktorları genelde yasal sağlık ve tıbbi check-up muayenelerinin gerçekleştirilmesini tavsiye ediyorlar. Ayrıca üç yaşını dolduran çocuklar için 7 yaş altı sağlık kontrolü çerçevesinde bir göz testi de gerçekleştirilmektedir. Görme bozukluklarını tespit etmeye yönelik bir başka test de okula kayıt sırasında yapılan muayene sırasında gerçekleştirilir.

2. Göz sorunlarının belirtileri

Eğer çocuğunuzun gözlüğe ihtiyacı olduğunu hissediyorsanız, aşağıdaki belirleyici özelliklere sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir:

• Bulanık kornea
• Şaşılık
• Gözlerin sık sık kırpılması/ovuşturulması
• Işığa karşı dikkat çekici hassasiyet
• Gözlerde hissedilir kayma
• Tutma ve kavrama hareketlerinde tutukluk
• Engellerle arasındaki mesafeyi doğru değerlendirememe
• Baş ağrıları, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği

3. Ailede görme bozukluğu

Görme bozukluklarının çoğu genetiktir ve zamanında tespit edilmesi durumunda düzeltilebilir. Eğer ebeveynlerde veya kardeşlerde görme bozukluğu varsa, çocuk doktorunun hastayı 6-12 aylık dönemde hastayı bir uzman göz doktoruna yönlendirmesi gerekir.

Neden gözlük kullanması için çocuğun biraz daha büyümesi beklenmemeli?

Görmeyi öğrenmek de yürümeyi öğrenmek gibi otomatik olarak gerçekleşir. Fakat görme ancak retina üzerinde net bir görüntü olduğunda tamamen gelişebilir. Eğer görme kusuru gözlük yoluyla erkenden düzeltilirse, yaşam boyu sürecek ve geri dönüşü olmayan görme bozuklukları engellenebilir veya hafifletilebilir.

Çocuğunuzun mümkün olan en iyi görme performansına sahip olması için sadece hafif bir gözlük çerçevesi değil, aynı zamanda çocuğunuzun görme bozukluğuna özel olarak uyarlanmış hafif camlar da önemlidir.

Rodenstock camlarına sahip çocuk gözlükleri – bir avantaj

Çocuklarımız sözkonusu olduğunda her şeyin en iyisini isteriz. Rodenstock ürünleri %100 Alman mühendisliğinin mükemmelliğine ve kalitesine sahiptir. Kırılmaz niteliğe sahip olduklarından oyun oynarken ve etrafta koşuştururken mükemmel ve aynı zamanda koruyucudurlar.

• Kırılmaz plastik: plastik malzeme oyun sırasında yüksek düzeyde güvenliğin garantisidirler.
• Son derece hafif ve ince olduklarından kullanım rahatlığı sağlarlar.
• Camların kişiye özel olarak ısmarlama yapılmaları nedeniyle optimum görme olanağı sağlarlar.
• Gözler şişe dibi gibi görünmez: yüksek numaralar için bile ince camlar üretilir.

Biliyor muydunuz? Bir defa gözlük kullanmanız ilelebet gözlük kullanacağınız anlamına gelmez.

Gözlükler mutlaka hayat boyu kullanılması gerekiyor diye bir şey yok. Birçok çocuk, örneğin bir göz kayması durumu sözkonusuysa, gözlük kullanmak durumunda kalır. Fakat göz bozukluğu erken yaşta gözlük kullanılması sayesinde kalıcı olarak düzeltilebildiğinden, çocuğunuz bir daha gözlük kullanmak zorunda kalmayabilir.