Gözlükler gözleri zayıflatıyorlar mı?

Herkesin en azından bir kere duyduğu, fakat doğru olup olmadığını ve ne kadarının gerçek olduğunu kimsenin gerçekten bilmediği ön yargılar ve yerleşmiş fikirler vardır. Rodenstock uzmanları meseleyi netleştiriyorlar!

Gözlükler gözleri zayıflatıyor mu?
Görme dünyası gerçekten büyüleyici, fakat bazen biraz muğlak veya anlaşılmaz da olabiliyor. Sözgelimi, Herkesin en azından bir kere duyduğu, fakat doğru olup olmadığını ve ne kadarının gerçek olduğunu kimsenin gerçekten bilmediği ön yargılar ve yerleşmiş fikirler vardır. Uzmanların yardımıyla bu efsanelerin bazıları üzerinde çalışıyor ve bunları netliğe kavuşturuyoruz!

Efsane: Gözlükler gerçekten gözleri daha da kötüleştiriyorlar mı?
“Gözler diğer kaslar gibidir: Eğer çalıştırılmazsa zayıflar. Gözlük kullandığınızda gözün işini kolaylaştırıyorsunuz; böylece sarkmaya devam ediyor ve görme gücü daha da zayıflıyor.”

Gerçek: Yanlış!
Optometri ve Oftalmik Optik Profesörü Dr. Stephan Degle’ye sorduk ve görme bozukluğunun göz kasına bağlı olmadığını ve bu nedenle kasın çalıştırılmasının kanıtlanabilir hiçbir etkiye sahip olmadığını anladık. Tüm gözlük kullanıcıları için iyi bir haberimiz de var: Gözlük takmak gözleri daha da kötüleştirmiyor. Üstelik tam tersi: Eğer gözünüzün bozulmasına karşın gözlük kullanmazsanız veya yanlış numaralı gözlük kullanırsanız, uzağı görememe (miyopi) daha da kötüleşebilir.